Olej lniany ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest użyteczny w kuchni, wykorzystuje się go także w celach kosmetycznych. Przede wszystkim kojarzony jest z produktem spożywczym. Tłoczy się go na zimno z nasion lnu. Siemię lniane uchodzi za jeden z najzdrowszych dodatków do potraw. W jego skład wchodzą nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega 6. Niesie to ze sobą szereg pozytywnych konsekwencji dla ludzkiego organizmu – jak na przykład zmniejszone ryzyko chorób układu krążenia. Innymi cennymi składnikami siemienia lnianego są potas, sód, magnez,witamina B1, A, E. Coraz popularniejsze staje się używanie tego drogocennego oleju w celach kosmetycznych. Często stosuje się olej lniany na zmarszczki. Ogólnie ma on zbawienny wpływ na skórę, włosy i paznokcie.
Cera sucha, która jest zagrożona powstawaniem zmarszczek wcześniej, niż inne rodzaje cery, dobrze zareaguje na nawilżające właściwości oleju. Jeśli skórze dały się we znaki słońce i wiatr, kompres z oleju lnianego zadziała krzepiąco. Można też połączyć oleju z innymi składnikami i dodać go do maseczki nawilżającej.
Olej lniany sprawdza się w pielęgnacji cery starzejącej się i suchej, która po jego regularnym stosowaniu jest mniej napięta, lepiej nawilżona. Działa idealnie na bardzo suche miejsca na ciele takie jak pięty czy łokcie. Wiele osób stosuje olej lniany na zmarszczki nie tylko z tego względu na jego właściwości nawilżające. Zawiera on witaminę E, która nosi dumny przydomek witaminy młodości. Jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Ochrania komórki ciała przed starzeniem. Witamina E ma korzystny wpływ na skórę pokrytą zmarszczkami, która utraciła elastyczność i młodzieńczy koloryt. Stosując olej lniany na zmarszczki, można aplikować go nie tylko na twarz,ale też szyję i dekolt. Podczas aplikacji zaleca się wykonywanie delikatnego masażu skóry. Masaż poprawia krążenie, co powoduje, że skóra jest elastyczna i jędrna. Wskazanym jest, aby olej przed nałożeniem na skórę niewielką ilość specyfiku rozgrzać w dłoniach. Nakładać należy powolnymi okrężnymi ruchami dłoni. Dzięki temu składniki oleju będą bardziej aktywnie wnikać skórę. Skóra poddana masażowi pozwoli składnikom na głębsze wnikanie. Chociaż poleca się tego rodzaju praktyki osobom dojrzałym, to warto pomyśleć o stosowaniu oleju lnianego już w młodym wieku prewencyjnie. O wiele łatwiej jest zapobiegać zmianom skórnym niż je likwidować. W wielu wypadkach całkowite przywrócenie skórze świeżego i młodego wyglądu jest niewykonalne.
Niektóre osoby mają bardzo minimalistyczne podejście do kosmetyków. Stosują tylko i wyłącznie olej lniany na zmarszczki. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dodać go do ulubionego kremu. Warto eksperymentować i poznawać nowe, także bardzo proste metody w walce ze starzeniem się skóry, jakim jest aplikacja czystego oleju lnianego na te partie skóry, o które chcemy zadbać szczególnie. Żeby te zabiegi nie były daremne należy się upewnić, że nabywany produkt jest świeży. Olej lniany ma bardzo krótką datę ważności – tylko trzy miesiące. Jeżeli spożyjemy lub zaaplikujemy na twarz produkt nieświeży wyrządzi nam to więcej szkody niż pożytku. Dlatego należy stosować olej lniany na zmarszczki z niezbędną rozwagą.