Kombajn zbożowy powinien być odpowiednio przygotowany po zimie, żeby można było rozpocząć pracę na gospodarstwie. W pierwszej kolejności należy maszynę dokładnie oczyścić. Kombajny zbożowy posiada skomplikowaną konstrukcję, która sprawia, że kurz oraz resztki odpadów osadzają się w ciężko dostępnych miejscach. Wilgoć oraz zanieczyszczenia mogą po pewnym czasie sprawić, że urządzenie nie będzie zdatne do użytku.
Praca w gospodarstwie (https://www.nuzle.pl/praca-w-gospodarstwie.html) jest bardzo ciężka, dlatego wszystkie maszyny powinny być sprawne, żeby mogła przebiegać bez żadnych zakłóceń. Najważniejszym etapem jest czyszczenie kombajnu, które powinno być wykonywane regularnie. Błoto oraz ziemia pozostawiona na kombajnie przez zimę może spowodować poważne usterki. Sytuację może skomplikować fakt, jeżeli w takie miejsca dostanie się jeszcze wilgoć. Może ona doprowadzić do korozji oraz bezpośredniego uszkodzenia ważnych elementów maszyny. Czyszczenie kombajnu najlepiej przeprowadzać za pomocą sprężonego powietrza. Umożliwia ono szybkie oczyszczenie maszyny, a im większe ciśnienie tym lepiej, ponieważ łatwiej wtedy usunąć brud z ciężko dostępnych powierzchni. Warto jednak pamiętać, że w przypadku kombajnu, który pracował podczas deszczu trzeba użyć innych metod. W takiej sytuacji niezbędna może okazać się woda, ponieważ sprężone powietrze nie poradzi sobie dobrze z tego typu zabrudzeniami. N
ależy zwrócić szczególną uwagę na najważniejsze elementy kombajnu. Należy do nich przede wszystkim zespół żniwny oraz zbiornik na ziarno. Bardzo ważne są również podajniki ziarna oraz odrzutnik słomy. Nie można jednak zapominać o sprawdzeniu stanu wentylatora. Po dokładnym wyczyszczeniu maszyny należy ją dokładnie osuszyć. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawianie kombajnu na kilka dni. Po tym czasie należy sprawdzić, czy wszystko jest suche i jeżeli tak możemy uruchomić maszynę. Niezwykle ważna jest również konserwacja, która pozwala utrzymać kombajn zbożowy w dobrym stanie przez długi czas. Najlepiej stosować się do zaleceń producenta, który takie informacje zawiera z reguły w instrukcji obsługi maszyny.