Syfony to urządzenia wykorzystywane do odprowadzania wody użytkowej. Wykorzystywane są w umywalkach, zlewozmywakach, brodzikach, wannach, a także innych miejscach, gdzie wytwarza się ścieki, nieczystości lub inne zabrudzenia w formie cieczy. Zadaniem syfonów jest ułatwianie ich transportu oraz zapewnianie drożnego połączenia z systemem kanalizacji. Poniżej udzielamy najważniejszych porad skierowanych do osób stających przed koniecznością zakupu syfona do umywalki. Dowiesz się jakie kategorie tych produktów znajdziesz w sklepach oraz na podstawie jakich kryteriów warto dobierać syfony umywalkowe.
Budowa, konstrukcja i działanie syfonów umywalkowych
Syfony dedykowane do stosowania w umywalkach można podzielić na dwie główne kategorie. Są to przede wszystkim syfony rurowe oraz syfony butelkowe. Pierwsze z nich jeszcze przed kilkoma dekadami były najpowszechniej stosowane. Można było je znaleźć w niemal wszystkich polskich łazienkach, przy każdym urządzeniu sanitarnym. Ich dużą zaletą jest prosta konstrukcja oraz łatwy montaż. Ponadto, ich kształt zapobiega zatykaniu się syfonu, co ułatwia jego użytkowanie przez długi okres czasu.
Syfony butelkowe mają nieco odmienną konstrukcję. W ich dolnej części znajduje się specjalny pojemnik z wodą o kształcie podobnym do butelki. Trafiają do niego ścieki, które następnie transportowane są do ujścia kanalizacji. Tego typu syfon jest nie mniej użyteczny niż jego rurkowy odpowiednik, a nawet oferuje pewne dodatkowe zabezpieczenia. Przykładowo, jeśli do umywalki wpadnie kolczyk lub pierścionek, to zamiast trafiać do kanalizacji, zatrzyma się we wnętrzu butelki.
Możesz także znaleźć syfony o mniej standardowej konstrukcji. Urządzenia takie stosuje się w niektórych typach umywalek, które wymagają specjalistycznej obsługi. Także w tych łazienkach, gdzie ilość wolnego miejsca nie pozwala na stosowanie zwykłych syfonów, można stosować ich mniej konwencjonalne modele. Znajdziesz także syfony estetyczne, dedykowane do montażu w umywalkach hotelowych i restauracjach.
Pozostałe ważne kryteria w trakcie kupowania syfonów
Wybierając syfon, należy też zwrócić uwagę na jego rozmiar, w tym przede wszystkim na średnicę jego orurowania. Najczęściej stosowane rozmiary to: 32, 40 i 50 mm. Rozmiary mniejsze lub większe również są stosowane, jednak zdecydowanie rzadziej. Jeśli okaże się, że wybrałeś syfon o niewłaściwej średnicy, konieczne może okazać się zastosowanie specjalnej przejściówki gumowej, bądź też wymiana urządzenia na inne.
Nie mniej ważne są materiały stosowane w produkcji syfonów. Do najchętniej wybieranych należy syntetyczny PCV oraz mosiądz. Syfony plastikowe są częściej stosowane, z uwagi na niskie koszty wytworzenia PCV. Jest to też materiał wysoce odporny na wpływ wilgoci, środków czyszczących, detergentów oraz innych substancji, z którymi syfon mógłby mieć kontakt. Nie odkształca się, a odpowiednio użytkowany może zachować przydatność przez kilka dobrych lat.
Syfony mosiężne to bardziej ekskluzywny wybór. Po modele takie sięgają osoby, które pragną urządzić swoją łazienkę w określonym stylu lub aranżacji – na przykład na bogato lub w stylu angielskim. Wówczas, wybór syfonu mosiężnego może być świetnym pomysłem na dopełnienie wyglądu całego pomieszczenia. Syfony umywalkowe mosiężne pasują idealnie do umywalek z bateriami wykonanymi z tego samego materiału. Można je także zestawiać z polerowanym niklem. Baterie chromowane również pozwolą uzyskać w takim układzie pożądany efekt estetyczny.