Morfologia krwi to podstawowe badanie profilaktyczne, pozwalające ocenić jakościowy i ilościowy stan żywych komórek, których metabolizm jest ograniczony. Diagnostyka pozwala wykryć wszelkie zmiany w szpiku kostnym czerwonym, węzłach chłonnych, śledzionie, czy też grasicy. Morfologia krwi to najczęściej zalecane przez lekarzy badanie laboratoryjne. Jak często należy je wykonywać?
Profilaktyka
Badania laboratoryjne pozwalają wykryć wiele poważnych chorób, dlatego analizę krwi należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Prawidłowe stężenie krwinek czerwonych w przypadku kobiet powinno wahać się między 4,2–5,4 mln na milimetr sześcienny, u mężczyzn norma ta jest nieznacznie wyższa. Warto pamiętać, że wiele chorób przewlekłych, w tym m.in. nowotwory, w początkowej fazie nie wykazuje żadnych objawów. Białaczka limfocytowa często wykrywana jest przypadkowo, właśnie przy przeprowadzanej morfologii. U osób dotkniętych nowotworem szpiku liczba białych krwinek waha się między 100 000 a 700 000 w jednym milimetrze sześciennym.
Szczególne wskazania do przeprowadzenia badania
Morfologię krwi przeprowadza się również w przypadku:
- podejrzenia krwotoku wewnętrznego
- wystąpienia wielu stanów zapalnych
- diagnostyki chorób układu krwiotwórczego
- podejrzenia choroby zakaźnej.
Warto zapisać się wówczas na wizytę do lekarza, korzystając ze strony internetowej cmp.med.pl. Profesjonalny hematolog w Warszawie, specjalizujący się w chorobach układu krążenia, szybko skieruje Cię na właściwe leczenie, jeśli praca Twojego układu krwiotwórczego została zaburzona.
Objawy, których nie należy lekceważyć
Jeśli zaobserwujesz u siebie: ciągłe przemęczenie, nagłą utratę wagi, siniaki i przebarwienia oraz ból stawów, powinieneś udać się do najbliższej przychodni i zrobić analizę elementów morfotycznych. Pozornie niegroźne objawy mogą być symptomem poważnych chorób. Nie warto zatem przedłużać terminu wykonania podstawowego badania laboratoryjnego.
Morfologia krwi to podstawowa analiza medyczna, którą warto wykonywać profilaktycznie. Badanie nie zajmuje wiele czasu, a jego przeprowadzanie może uchronić nasz organizm przed szkodliwymi chorobami.