Wiele osób nie wyobraża sobie treningu bez dobrej, energetyzującej muzyki. Nic dziwnego – odpowiednie dla nas rytmy mogą naprawdę podnieść jakość i tempo naszego treningu oraz sprawić, że będzie on bardziej wydajny, a my bardziej szczęśliwi. Jaki więc wpływ ma muzyka na trenowanie i jak wybrać najlepszą dla siebie? Zapraszamy do lektury!
Przeczytaj też: https://spragnienilata.pl/czy-muzyka-wplywa-na-trening/
Trening z muzyką czy bez?
Trening z muzyką! Zdecydowanie! Taka jest nasza odpowiedź na zadane powyżej pytanie. Muzyka znacznie poprawia i podnosi naszą wydajność. Skoczne, rytmiczne takty nie służą tylko i wyłącznie temu, aby szaleć na parkiecie. Muzyka doskonale wpływa na nasze ciało również podczas treningów siłowych, biegowych, rowerowych. Natomiast gdy potrzebujemy się zrelaksować i wyciszyć nasz umysł i ciało, również nie róbmy tego bez muzyki. Specjalne uspakajające i relaksujące dźwięki są idealnym dla nas rozwiązaniem w takim przypadku.
Badania naukowe potwierdzają skuteczność muzyki i jej wpływanie na jakość naszego treningu. Mało tego, nawet jeśli dziś nie mamy ochoty na zakładanie dresów i butów do biegania, możemy w zaciszu własnego mieszkania puścić tę playlistę, którą odtwarzamy zazwyczaj podczas treningu. Nasz mózg automatycznie zmieni nasze podejście, a niechęć i lenistwo zamieni na power do działania.
Najważniejsze aspekty, na jakie wpływa muzyka podczas treningu
Jak więc wpływa muzyka na nasz trening? Oto najważniejsze aspekty:
- Podnosi naszą wydajność, ograniczając zmęczenie – warto więc eksperymentować z playlistą i raz na jakiś czas dodawać do niej nowe utwory. Wówczas wpłyniemy korzystnie na przebieg naszego treningu i podniesiemy jego jakość.
- Poprawia koordynację ruchową – muzyka, którą naprawdę lubimy i z którą się utożsamiamy powoduje, że w mózgu uruchamiają się obszary odpowiedzialne za prawidłową koordynację ciała i ruchów.
- Pomaga przekraczać granice – gdy wydaje nam się, że już wyżej sięgnąć nie możemy, sięgnijmy po nowe rytmy. Muzyka pomaga zmieniać postrzeganie naszych ograniczeń. Naukowcy udowodnili, że biegacze słuchający muzyki mogą wydłużyć swój trening o połowę bez uczucia zmęczenia czy wyczerpania.
- Uspokaja i pozwala się zregenerować – to już ta część treningu, w której powoli kończymy. Tu muzyka nada się idealnie do tego, aby wyciszyć nasze ciało i dać nam przestrzeń do relaksacji.
Słuchajmy więc muzyki podczas treningów jak najczęściej!
Zobacz też: http://morini.pl/zmarszczki-jak-sobie-z-nimi-poradzic/